Cho namiot nie stan, wszystko tworzy y na ciepo. O tym przy piaskownicy na co dzie si nie rozmawia, a moe po takiej ksice a niezwykle trudne materiay bd potrcane na ciepo? Przedstawi on dynamiczn teori prawa natury, opart na dodatkowych zaoeniach: 1) wiat jest dostosowan caoci, w ktrej stoj chci do dobrego, do doskonaoci, ktre potrafi stanowi rozwijane lub tumione: 2) kada istota ludzka ma struktur zasadnicz odpowiedni do drugich; 3) grupa ta oznacza podstawowe denia wszystkiego pracownika, wsplne dla wszystkiego gatunku ludzkiego, przy czy drinki spord nich s naturalne (np. jechanie do zaspokojenia godu), inne nienaturalne (np. denie do wykonywania przyjemnoci przez zadawanie innym blu); 4) jeeli chcenia naturalne traktuj by organizowane bez zakce, to potrzebuj istnie prowadzone wedug okrelonych wzorcw postpowania; racja te przepisy s prawo naturalne, za naruszenie ktrego grozi sankcja naturalna z dowolnej obiektywnej koniecznoci; 5) ciepo a zo s to grupy egzystencjalne, dobro liczy na byciu jakiego bytu w warunkach zapewniajcych moliwo realizacji de naturalnych; zo - na braku takich warunkw.
Prawo oczywiste jest postrzegane przez rozum ludzki na zasadzie naturalnych skonnoci (ihclinationes naturales), jak: zdolno do uratowania bycia prywatnego, skonno do zachowania gatunku ludzkiego, podstawa do ronicia w pokoju. Tomasz poda nastpujc definicj prosta w oglnoci: Lex est ordinatio rationis ad bonum commune ab eo qui communitatis curam habet promulgata - Podstawa istnieje ostatnie rozumny nakaz, wydany dla dobra wsplnego, przez tego, do kogo naley martwi o spoeczno, promulgowany. Duy problem - jego oddaniem - liczy na znaczeniu tego, co wtedy znaczy, e jedna norma obowizuje prawnie w danym systemie (nie ma bowiem obowizujca w zespole). Norma prawna zatem obowizuje obywateli, jeeli jest prawdopodobiestwo, i w sukcesu jej przejcia i zoenia sprawy przed sd bdzie ona waciwym elementem ksztatujcym decyzj sdziego w sytuacji uycia siy, jak panuje pastwo. Kluczowym czynnikiem odrniajcym prawo naturalne w ujciu tomistycznym od pozytywizmu prawniczego jest rozumno prawa. Wsplne dla nich istnieje branie nastpujcych zaoe: 1) zaoenie, e yj normy prawne, jakie s niezalene od pastwa i wane w zwizku do dobra tworzonego przez wadze pastwowe, a przynajmniej bdce wzorcem ca norm prawa stanowionego, z jakim si je krytycznie traktuje jako sprawiedliwe lub ze; 2) ksztatuje si, e ze orzecze o faktach, wynikaj pewne normy; 3) buduje si, e jest natura ludzka, lub natura rzeczy, ktra decyduje ludziom takie zasady dziaania; 4) ksztatuje si pewn stao prawa naturalnego, a przynajmniej wiksz pewno anieli prawa stanowionego.
6.2. Laickie koncepcje prawa naturalnego zakadaj, i w naturze ludzkiej istniej pewne pragnienia, czy denia, ktre nazywaj mu, kiedy tworzy funkcjonowa w sposb godny czowieka; normy nakazujce realizacj takiego stanu rzeczy, jaki stanowi tosamy z wanymi zasadami moralnoci. Za granice prawne widzi on przede wszystkim normy sankcjonujce, nakazujce organom pastwa zastosowanie sankcji, jeli kto dokona czynu zabronionego.sprawdzianzakada, e nie jest znaczn cech norm prawnych abstrakcyjno i oglno; za granicy prawne uwaa take normy konkretne (wyroki, akty administracyjne). Natomiast cech wyrniajc t nauk od pozytywizmu stanowi zatem, e nalee jest charakter klasowy, tzn. suy interesom klasy wadajcej rodkami produkcji, czyli lekceway uniwersalistyczne wymogi aksjologii prawa. 3) racji te s wyrazem woli klasy panujcej, i ich celem zapewnienie optymalnych dla tej wartoci warunkw spoeczno-ekonomicznych. Normy prawne funkcjonujce w moliwociom pastwie w cicej mierze objte s w aktach prawych. Naley nadmieni, e Petraycki wnis trway wkad do nauk prawnych przez wyodrbnienie polityki prawa, jako dyscypliny naukowej.
W punktu wprowadzenia takich regu postpowania, umoliwiajcych realizacj takiego sposobu, niezbdne jest jego oddaniem porozumiewania si midzy ludmi, podpisywanie umw przez zainteresowane strony. Kiedy w przypadku wszystkiego zabiegu, w ramach przygotowa odpowiednie jest zapewnienie wynikw zleconych przez specjalisty bada laboratoryjnych moczu oraz krwi. Sdzia O. W. Holmes (1841-1935) twierdzi, e przez prawo naley rozumie jedynie mylenie tego, co sdy faktycznie uczyni. Pokazania tego, co chodzio uzna za dobry czas - jego daniem - mog stanowi historycznie zmienne. System prawa - jego oddaniem - stanowi wtedy dynamiczny system norm kompetencyjnych, majcych znaczenie w wartociach kompetencyjnych wyszego stopnia zamknitych w konstytucji, za zdolnoci do czynienia konstytucji stanowi tez w wszelkiej domylnej normie podstawowej (Grundnorm). W naszych rozwaaniach Kelsen sformuowa dwa systemy norm: 1) system statyczny, stworzony na myli treciowego powizania norm, czyli oparty na uzasadnieniu aksjologicznym; 2) system dynamiczny, oparty na tym, i wchodzce w jego skad wartoci s posiadane na bazie norm kompetencyjnych.